Atsakymai į klausimus apie darbuotojo medicininę pažymą

Sveikatos profilaktinis patikrinimas dėl darbo

Nerandate atsakymo į savo klausimą? Klauskite čia:

Sveikatos medicininės pažymos užsakymas

Darbuotojo medicininė yra išduodama pasirašant knygelę ar darbdavio išduotą pažymą. Į elektroninę sistema ji nėra įkeliama, tokios funkcijos nėra.

Užpildykite užsakymą internetu. Per 1-5 darbo dienas atvykite vizitui į pasirinktą kliniką. Patikrinimas užtruks apie 20 – 30 minučių ir gydytoja padarys įrašą į Jūsų medicininę knygelę.

Reikia turėti asmens dokumentą ir darbdavio užpildytą asmens medicininę knygelę (sveikatos pasą , F 048/a forma) arba privalomojo sveikatos patikrinimo medicininės pažymos formą (F 047/a forma).  Formą atsisiųsti galite čia >>

Formoje turi būti nurodyta:
– Darbovietės pavadinimas, pareigos;
– Kenksmingi faktoriai konkrečioje darbo vietoje;
– Atsakingo asmens parašas, įstaigos spaudas.


Kiek laiko galioja Asmens medicinines knygeles apsk. f. 048/A sveikatos pasitikrinimas?
Sveikatos profilaktinis patikrinimas dėl darbo (gydytoja rašo įrašą į 048/a formą) galioja pagal nurodytus darbo kenksmingus rizikos veiksnius. Galioja metus arba du. Jei dirbate administracinį darbą, tuomet patikra galioja 2 metus, tačiau jei užsiimate specifine veikla, tuomet profilaktinis patikrinimas gali galioti ir metus. Tai priklauso nuo darbo pobūdžio.

Esu dirbantis ne pirmi metai firmoje ir vėl reikia praeiti medicininę apžiūrą. Kas vyksta po to kai užpildai anketą šiame puslapyje? Reikia apsilankyti pas gydytojus? Jei taip, tai kokius?
Užsakymo ir tuo pačiu klausimyno užpildymas puslapyje www.sveikatospazymos.lt yra palengvinimas Jums, nes po to sutartu laiku atvykus į kliniką pas šeimos gydytoją, kuri atliks bendrą profilaktinį patikrinimą, jau nebereikės nieko papildomai pildyti. Atvyksite patikrinimui kuris užtruks apie 20 – 30 minučių ir gydytoja padarys įrašą į Jūsų medicininę knygelę.

Per kiek laiko galima gauti pažymą, jei aš šiandien užpildyčiau elektroninę formą? Ar atvykus reikės dar eiti pas daktarus ar galima tik pasiimti pažymą, susimokėti ir viskas? Prieš 8 mėnesius gavau vairuotojo sveikatos patikrinimo medicininę pažymą.
Sveikatos patikrinimas dėl darbo atliekamas kelių dienų bėgyje, priklausomai nuo klinikos gydytojų užimtumo (dažnai kitą dieną, kai registruojatės). Vizitas pas gydytoją užtrunka apie 20 – 30 minučių. Duomenys iš ankstesnio sveikatos patikrinimo galioja 2 mėnesius, t.y. jūsų atveju vis dėlto reikės apsilankyti pas gydytoją.

Medicinos įstaiga nepriima mūsų darbuotojų su sveikatos tikrinimo pasais, jei nėra įrašyta tikrinimo kodų, kur juos surasti?
Profesinės rizikos veiksnius galite rasti čia: DĖL PROFILAKTINIŲ SVEIKATOS TIKRINIMŲ SVEIKATOS PRIEŽIŪROS ĮSTAIGOSE

Man reikia sveikatos pažymos įsidarbinant. Ar reikia turėti siuntimą iš šeimos gydytojo?
Ne, nereikia.

Jei žmogus, šiuo metu esantis ne Lietvoje (konkrečiai Norvegijoje) ir dėl koronaviruso pandemijos apriboto keliavimo negali grįžti į Lietuvą, tačiau įmonė, kurios buveinė Lietuvoje, nori sudaryti darbo sutartį nuotoliniu būdu darbui Norvegijoje – ar yra būdas, kaip kitoje valstybėje esantis žmogus pasitikrina sveikatą dėl tinkamumo darbui?
Nuotoliniu būdu pasitikrinti sveikatą nėra galimybės, reikalingas vizitas pas gydytoją.

 

 
 

RIZIKOS FAKTORIŲ PILDYMAS

Kokius punktus darbdavys privalo pažymėti sveikatos pase sveikatos patikrai šių profesijų darbuotojams: 
a) Šaltkalvis-surinkėjas;
b) Dažymo meistras; 
c) Šaltkalvis-frezuotojas; 
d) Gamybos montažo darbų vadovas; 
e) Šaltkalvis-suvirintojas.
Rizikos faktorių kodų pildymo pavyzdžius rasite čia.

Kiekvienai profesijai reiktų surašyti kenksmingus rizikos veiksnius iš Įsakymo priedo. Kokius tiksliai punktus surašyti, sprendžia darbdavys, įvertindamas kiekvienos darbo vietos kenksmingus rizikos veiksnius.
Visi profesinės rizikos veiksniai surašyti čia: DĖL PROFILAKTINIŲ SVEIKATOS TIKRINIMŲ SVEIKATOS PRIEŽIŪROS ĮSTAIGOSE

Koki yra nurodomi kenksmingi faktoriai, medžiagos dirbant kirpėjo darbą?
Kirpėjo darbui būdingi rizikos faktoriai yra:
Stereotipiniai darbo judesiai, dalyvaujant rankos, plaštakos, pirštų raumenims;
darbo poza;
dėmesys;
informacinių signalų priėmimas;
klausos analizatorius;
monotonija;
cheminės medžiagos.
Tačiau gali būti ir kitų specifinių kenksmingų faktorių, kuriuos turėtų nurodyti Jūsų darbdavys.
Rizikos faktorių kodų pildymo pavyzdžius rasite čia.

Kokius  punktus darbdavys privalo pažymėti sveikatos pase tolimųjų reisų vairuotojo sveikatos patikrai (CE kategorija)?
Pagrindiniai rizikos veiksniai būtų tokie (jie yra įrašomi asmens medicininėje knygelėje):
13 pr. 2 lentelė 3.2.  – Vibracija
13 pr. 2 lentelė 4.2.3.  – Darbo poza
13 pr. 2 lentelė 4.3.1.1.  – Padidėjusi regėjimo įtampa, stebimo objekto dydis
13 pr. 2 lentelė 4.3.1.2.  – Padidėjusi klausos įtampa (darbo procesui būtini aiškiai suprantami žodžiai ir signalai)
13 pr. 2 lentelė 5.1.  – Naktinis darbas
Jei darbas susijęs su krovinių pervežimu ir tvarkymu, tuomet gali būti pažymėtas ir toks punktas:
13 pr. 2 lentelė 4.2.1.  – Krovinių tvarkymas rankomis
Rizikos faktorių kodų pildymo pavyzdžius rasite čia.

Jau dirbantiems biuro darbuotojams tokiems kaip buhalteris, administratorė direktorius, kokius kenksmingumo punktus reikia įrašyti į knygelę, kad galėtu praeiti medicininę?
Administracijos darbuotojų kenksmingų rizikos veiksnių kodai:
13 pr., 2 lentelė, 4.3.2. p. – Darbas su videoterminalais
13 pr., 2 lentelė, 4.2.3. p. – Darbo poza
13 pr. 2 lentelė, 4.2.2. p. – Stereotipiniai darbo judesiai
Į sveikatos knygeles rašomi arba tik kodai, arba klijuojama visa lentelė su kodu ir kodo šifravimu.

Dirbu programuotojo darbą. Kaip turėčiau užpildyti rizikos faktorių ir kitus dalykus, kad galėčiau kreiptis į patikrinimo įstaigą?
Paprastai rizikos faktorius į asmens medicininę knygelę įrašo darbdavys, įvertinęs darbo vietos kenksmingumą.
Pagal Jūsų nurodytą pareigybę (programuotojas), dažniausiai rašomi šie rizikos veiksniai:
13 pr., 2 lentelė, 4.3.2. p. – Darbas su videoterminalais
13 pr., 2 lentelė, 4.2.3. p. – Darbo poza
13 pr. 2 lentelė, 4.2.2. p. – Stereotipiniai darbo judesiai

Vykdysiu individualią veiklą pagal pažymą: prekyba Amway prekėmis internetu. Bus ir maisto papildų. Kokie rizikos veiksniai turi būti įrašomi medicininėje knygelėje?
Jei vykdote veiklą internetu kaip pardavimų vadybininkas (-ė), tuomet Jūsų pagrindiniai rizikos veiksniai būtų: darbas su videoterminalais, stereotipiniai darbo judesiai, darbo poza.

Ar į medicininę knygelę reikia surašyti visus rizikos faktorius (cheminiai, fizikiniai, ergonominiai veiksniai) konkrečiai specialybei, jeigu įmonėje yra atliktas profesinės rizikos vertinimas pagal specialybes?
Taip, kiekvieno darbuotojo medicininėje knygelėje turi būti nurodyti jo darbo vietai nustatyti kenksmingi veiksniai. Pagal juos gydytojas atlieka medicininį patikrinimą.

Rizikos faktorių kodų pildymo pavyzdžius rasite čia.

 

 
 

SVEIKATOS TIKRINIMAS

Kokius med. patikrinimus atliks profilaktinių apžiūrų kabinete?
Profilaktinis sveikatos patikrinimas dėl darbo apima:
Šeimos gydytojo konsultaciją, regėjimo, klausos ištyrimą, pulso, kraujospūdžio matavimą, širdies tonų, plaučių klausymą, nervų sistemos veiklos, psichikos įvertinimą.
Pagal konkrečius profesinės rizikos veiksnius, kurie darbdavio turi būti surašomi į medicininę knygelę, gali reikėti atlikti šiuos papildomus tyrimus: bendrą kraujo tyrimą, širdies elektrokardiogramą, krūtinės ląstos rentgenogramą ir kt.

Reikia sveikatos pažymos, kad gaučiau licenciją rezidentūrai. Rezidentūrą planuoju atlikti užsienyje. Ar tinka paprastas sveikatos patikrinimas? Ar reikia dar narkologo, psichoterapeuto konsultacijos ir papildomų kraujo tyrimų?
Dėl licencijos rezidentūrai, Jums reikės gauti 046/a  medicininė forma. Ją gydytoja išduos atlikusi bendrąjį profilaktinį patikrinimą. Taip pat reikalinga atlikti bendrąjį kraujo tyrimą ir plaučių rentgenogramą.
Registruokitės www.sveikatospazymos.lt puslapyje ir pažymėkite, kad reikalingas patikrinimas dėl rezidentūros.

Mano žmona dirba mokytoja mokykloje. Nuėjo į MED komisiją ir jos nepraleido dėl per mažo hemoglobino kiekio… Čia normalu ar ne? Ar yra toks reikalavimas, dėl hemoglobino kiekio?
Kiekvienas gydytojas sprendžia pagal individualią situaciją, ar žmogus gali dirbti atitinkamą darbą ar ne.

 

 
 

MEDCININĖ DARBUOTOJO KNYGELĖ

Jei nauja įmonė pradėjo veiklą, kas ir per kiek laiko turi užpildyti knygelę, kad darbuotojas pasitikrintų sveikatą?
Asmens medicininėje knygelėje įrašus apie darbovietę, pareigas, kenksmingus darbo rizikos veiksnius pildo darbdavys arba įgaliotas asmuo (personalo vadovas, darbų saugos ir sveikatos specialistas ar kt.). Darbuotojai prieš pradėdami dirbti turi pateikti galiojančias medicinines knygeles, kad yra sveiki ir dirbti gali. Tačiau jei įmonė organizuoja bendrą sveikatos tikrinimą visiems darbuotojams, tą padaryti turėtų kuo greičiau.

Ar pereinant į kitą darbovietę vis dar galioja sveikatos pažyma, išduota 2 metams, kuri buvo išrašyta pirmoje darbovietėje ir ant jos yra šios įmonės pavadinimas (rizikos faktoriai tie patys)?
Reikalinga nauja pažyma, su naujos įmonės rekvizitais. Jei darbuotojas išeina iš darbo ir įsidarbina kitoje įmonėje, reikia naujos med. knygutės su naujais rekvizitais, nors rizikos faktoriai lieka tei patys.

 

 
 

PAŽYMOS GALIOJIMAS

Dirbu sekretore lopšelyje-darželyje. Kas kiek laiko turiu privalomai tikrintis sveikatą, koks teisės aktas tai reglamentuoja? 
Jei dirbate sekretore, Jums sveikatą profilaktiškai reikia tikrintis kas 2 metus. Kenksmingus darbo rizikos veiksnius ir tikrinimosi periodiškumą rasite šiame įsakyme: Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2000 m. gegužės 31 d. įsakymo Nr. 301 (Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2009 m. gruodžio 29 d. įsakymo Nr. V- 1072 redakcija) 13 priedas.

Ar galiu gauti medicininį pažymėjimą, jeigu jo nepasidariau tik pradėjusi dirbti, o dabar prisiminiau, kai jau praėjo 4 mėn.?
Taip, galite ir turite atlikti profilaktinį patikrinimą įsidarbinant/dirbant (periodiškai kas metus ar kas du metus, priklausomai nuo kenksmingų rizikos veiksnių).

Esu šaltkalvis-montuotojas. Kiek man galioja medicininė pažyma?
Jei nėra ypatingų kenksmingų sąlygų Jūsų darbe, t.y. darbo su arseno, gyvsidabrio, mangano, vinilchlorido junginių turinčiomis medžiagomis ar jei nedirbate su atvirais jonizuojančios spinduliuotės šaltiniais, po vandeniu kesonuose ar barokamerose, tuomet medicininis patikrinimas dėl darbo galioja 2 metus.

Jei noriu įsidarbint darbe (administracijos pobūdžio), ar numatoma gydytojo odontologo konsultacija?
Gydytojo odontologo konsultacija į sveikatos patikrinimą dėl darbo neįeina.
Sveikatą dėl darbo tikrina šeimos ar bendrosios praktikos gydytojas.

Važiuojant savanoriauti į stovyklą, kurioje veikla susijusi su vaikų laisvalaikio organizavimu ir užimtumu, reikalinga turėti sveikatos patikrinimo medicininę pažymą. Tačiau tai nėra darbas, tad kokią formą turėtų užpildyti stovyklos organizatorius, kad savanoriai galėtų gauti šią reikalingą pažymą?
Važiuojant į stovyklą dirbti / savanoriauti, turite gauti sveikatos medicininę pažymą, kad esate sveikas/a ir dirbti galite. Šiuo atveju gydytoja Jums gali išduoti medicininį pažymėjimą F 046/a arba Privalomo sveikatos patikrinimo medicininę pažymą F 047/a.

Jei įmonė prieš keletą dienų pradėjo veiklą, kas ir per kiek laiko turi užpildyti knygelę, kad darbuotojas pasitikrintų sveikatą?
Asmens medicininėje knygelėje įrašus apie darbovietę, pareigas, kenksmingus darbo rizikos veiksnius pildo darbdavys arba įgaliotas asmuo (personalo vadovas, darbų saugos ir sveikatos specialistas ar kt.). Darbuotojai prieš pradėdami dirbti turi pateikti galiojančias medicinines knygeles, kad yra sveiki ir dirbti gali. Tačiau jei įmonė organizuoja bendrą sveikatos tikrinimą visiems darbuotojams, tą padaryti turėtų kuo greičiau.

Ar praeičiau medicininę apžiūrą darbuotuojui, parūkęs žolės dieną prieš apžiūrą?
Turėtumėte praeiti, jeigu elgsitės adekvačiai ir gydytojai nekils įtarimų dėl Jūsų būsenos. Bet primename, kad žolės rūkymas daro didelę žalą individo psichikos sveikatai.

Turiu praeiti medicininę apžiūrą dėl darbo, darys kraujo tyrimą, ims šlapima. Ar gali šlapime ar kraujyje rasti marihuanos pėdsakų? Ar šlapime atrandama atliekant atskira narkotikų testą?
Kraujyje arba šlapime gali būti marihuanos pėdsakų, tačiau bendrojo tyrimo metu jis nefiksuojamas, nebent gydytojui kiltų įtarimų tarkim dėl neadekvataus elgesio ar pan.

Daugiau klausimų čia >>

 

 
 
 

Esu ES pilietė, noriu dirbti Lietuvoje, kur reikalauja pažymos. Ar galiu ją gauti, jei gyvenu ir dirbu užsienyje, ir jokių mokesčių Lietuvoj nemokėjau.
Taip, galite gauti sveikatos pažymą dėl darbo. Turite registruotis privačiam vizitui pas gydytoją ir atlikti sveikatos patikrinimą dėl darbo.
Pasirinkus patogią vizitui kliniką galite registruotis čia >>

 

Esu moteris. Man 52 m. turiu išvaržą, astmą, ir širdies vožtuvo neuždarumas pirmo laipsnio,kairės kojos venų varikozė operuota, ar galiu dirbti darbą naktinėje pamainoje su medienos plokščių klijavimu esant dulkėms, darbas stovimas?
Pirmiausia turite atvykti pas šeimos/bendrosios praktikos gydytoją bendram sveikatos ištyrimui. Jei Jūsų turimi nusiskundimai ir ligos nebus kontraindikacija stovimam darbui, tuomet gydytoja galės pasirašyti Jums į sveikatos knygelę. Jei matys, kad reikia papildomo ištyrimo ar specialistų išvados – gali Jus nukreipti gydytojo kardiologo, neurologo ar LOR konsultacijoms bei išvadoms. Tačiau dirbant su dulkėmis dar reikalinga atlikti plaučių rentgeną. Visas išvadas pateikia gydytoja, atlikusi profilaktinį patikrinimą. Turint nemažai sveikatos problemų, patariame kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris turi Jūsų sveikatos istoriją.

Kokius punktus darbdavys privalo pažymėti sveikatos pase viešbučio ekonomo sveikatos patikrai?
Dirbant ekonomu, asmens medicininėje knygelėje (sveikatos pase) pagrinde yra rašomi administracijos darbuotojų kenksmingi rizikos veiksniai:
13 pr., 2 lentelė, 4.3.2. p. – Darbas su videoterminalais;
13 pr., 2 lentelė, 4.2.2. p. – Stereotipiniai darbo judesiai.
Tačiau gali būti ir kitų specifinių kenksmingų faktorių, kuriuos turėtų nurodyti darbdavys.

Kokius punktus darbdavys turi žymėti asmens medicininėje kortelėje siuvėjoms dirbančioms su siuvimo mašinomis?
Ar reikalingas periodinis tikrinimas, jei nėra veiksnių viršijančių leistinas normas?
Pagrindiniai siuvėjų kenksmingi veiksniai yra šie:
13 pr. 2 lentelė 4.2.3 p. – darbo poza
13 pr. 2 lentelė 4.2.2 p. – stereotipiniai (nuolat pasikartojantys) darbo judesiai
13 pr. 2 lentelė 4.3.1.1 p. – padidėjusi regėjimo įtampa, stebimo objekto dydis
13 pr. 2 lentelė 3.2 p. – vibracija
13 pr. 2 lentelė 3.3 p. – akustinis triukšmas
13 pr. 2 lentelė 3.7 p. – šiluminė aplinka
13 pr. 2 lentelė 1.27.3 p. – augalinės ir gyvulinės kilmės dulkės (medvilnės, linų, kanapių, vilnos, džiuto, grūdų, tabako, medienos, durpių, popieriaus)
Periodinis sveikatos tikrinimas (kas 2 metus, retais atvejais kas metus) privalomas visiems dirbantiems žmonėms.

Kas kiek laiko į medicinos knygelę reikia įrašyti kenksmingus faktorius, jeigu darbo pobūdis nesikeičia?
Kenksmingi veiksniai surašomi pagal darbuotojo pareigas. Jei nesikeičia nei darbovietė, nei pareigos – kenksmingų faktorių iš naujo (prieš kiekvieną sveikatos tikrinimą) rašyti nereikia.

Užsakius sveikatos pažymą internetu, būna priskirtas laikas ar tiesiog per 5 dienas reikia atvykti?
Užsakę pažymą (vizitą pas gydytoją) internetu, turite nurodyti pageidaujamą atvykti datą ir laiką. Jei Jums reikalinga vairuotojo medicininė pažyma, datą nurodykite po maždaug 5 dienų, jei reikalinga pažyma dėl darbo, galite nurodyti vizito laiką ir po 2-3 dienų. Gavę Jūsų registraciją, klinikos registratūros darbuotojai susisieks su Jumis ir patvirtins atvykimo laiką.

17 m. jaunuolis susirado darbą ir turi pradėti dirbti po savaitės. Reikia susitvarkyti medicininę pažymą. Darbdavys skyrė 5 darbo dienas. Mūsų poliklinikoje artimiausias talonas pas šeimos gydytoją po 3 savaičių.
Kaip elgtis šioje situacijoje, ar neprivalo priimti skubos tvarka?
Deja, tokių išimčių poliklinikos nedaro. Tačiau galite registruotis mūsų partnerių klinikose ir vizitas pas gydytoją bus paskirtas artimiausių 2-3 dienų laikotarpyje.

Medicininėje pažymoje parašyta – “dirbti gali”. Neparašyta galiojimo data. Kiek tokia pažyma galioja?
Jeigu asmens medicininėje knygelėje parašytas gydytojo įrašas “dirbti gali” ir nėra parašyta data iki kada, tokia pažyma galioja iki įmonės vadovo nustatyto termino. Įmonės vadovas pats nustato kas kiek darbuotojams profilaktiškai tikrintis sveikatą.

Ar turi būti suteikta laisva diena darbuotojams, kad galėtų nuvykti į medicinos įstaigą profilaktiniam sveikatos tikrinimui?
Privalomi sveikatos tikrinimai atliekami darbo metu. Darbdavys privalo suteikti darbuotojui pakankamai laiko pasitikrinti sveikatą. Darbuotojų profilaktiniai tikrinimai atliekami pagal įmonėje nustatytą tvarką. 

Dirbu dviejose įmonėse, užsiimančiose panašia veikla, pareigos tokios pat, ar kiekvienai iš jų reikia atskiros medicininės knygelės ar pakanka vienos? Jei einu tikrintis sveikatą turėti dvi knygeles abiem įmonėms? Ar tvarka kitokia?
Medicininę knygelę turite pristatyti į darbovietę, kurioje dirbate pirmaeilėse pareigose, o į darbovietę, kurioje dirbate antraeilėse pareigose, turite pristatyti medicininės knygelės kopiją (pirmas lapas su nuotrauka ir sekantis lapas, kur gydytojo įrašas “dirbti gali”.)

Turite klausimų? Klauskite čia: