Atsakymai į klausimus apie darbuotojo medicininę pažymą

Kokiais atvejais reikalingas darbuotojų sveikatos tikrinimas

Jums nėra privaloma tikrintis sveikatą ar turėti sveikatos pažymėjimą. Tačiau jeigu įdarbinsite darbuotojus, jiems būtų privaloma gauti sveikatos medicininę pažymą.

Jei darbuotojas išeina iš darbo ir įsidarbina kitoje įmonėje, reikia naujos med. knygutės su naujais rekvizitais, nors rizikos faktoriai lieka tei patys.


Medicininę knygelę turite pristatyti į darbovietę, kurioje dirbate pirmaeilėse pareigose, o į darbovietę, kurioje dirbate antraeilėse pareigose, turite pristatyti medicininės knygelės kopiją (pirmas lapas su nuotrauka ir sekantis lapas, kur gydytojo įrašas “dirbti gali”.)

Norint verstis tatuiravimo veikla Lietuvoje, be jau turimos individualios veiklos pažymos, reikės dar keleto dokumentų ir leidimų. 

  1. Leidimas-higienos pasas (LHP): Jis būtinas, norint užtikrinti, kad jūsų veikla atitinka higienos reikalavimus. Kreipkitės į Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą dėl higienos paso išdavimo https://nvsc.lrv.lt/lt/dazniausiai-uzduodami-klausimai-7/higienos-paso-isdavimas/

  2. Medicininių apžiūrų pažymos: Tatuiruočių meistrai privalo turėti galiojančias medicinines pažymas apie sveikatos būklę. Gausite čia: https://www.sveikatospazymos.lt/darbuotojams/

  3. Pirmosios pagalbos kursai: Reikėtų išklausyti pirmosios pagalbos kursus ir turėti atitinkamą pažymą. PP-009 – grožio paslaugų darbuotojams

  4. Higienos pažymėjimas: Galite gauti internetu: 

Sveikatos medicininės pažymos darbui užsakymas

Jei dirbate administracinį darbą, tuomet patikra galioja 2 metus, tačiau jei užsiimate specifine veikla, tuomet profilaktinis patikrinimas gali galioti ir metus. Tai priklauso nuo darbo pobūdžio, periodiškumą galite rasti šiame teisės akte: DĖL PROFILAKTINIŲ SVEIKATOS TIKRINIMŲ SVEIKATOS PRIEŽIŪROS ĮSTAIGOSE

Darbuotojo medicininė yra išduodama pasirašant knygelę ar darbdavio išduotą pažymą. Į e-sveikata ji nėra įkeliama, tokios funkcijos nėra.

Užpildykite užsakymą internetu. Per 1-5 darbo dienas atvykite vizitui į pasirinktą kliniką. Patikrinimas užtruks apie 20 – 30 minučių ir gydytoja padarys įrašą į Jūsų medicininę knygelę.

Reikia turėti asmens dokumentą ir darbdavio užpildytą asmens medicininę knygelę (sveikatos pasą , F 048/a forma) arba privalomojo sveikatos patikrinimo medicininės pažymos formą (F 047/a forma).  Formą atsisiųsti galite čia >>

Formoje turi būti nurodyta:
– Darbovietės pavadinimas, pareigos;
– Kenksmingi faktoriai konkrečioje darbo vietoje;
– Atsakingo asmens parašas, įstaigos spaudas.

Užsakymo ir tuo pačiu klausimyno užpildymas puslapyje www.sveikatospazymos.lt yra palengvinimas Jums, nes po to sutartu laiku atvykus į kliniką pas šeimos gydytoją, kuri atliks bendrą profilaktinį patikrinimą, jau nebereikės nieko papildomai pildyti. Atvyksite patikrinimui kuris užtruks apie 20 – 30 minučių ir gydytoja padarys įrašą į Jūsų medicininę knygelę.

Sveikatos patikrinimas dėl darbo atliekamas kelių dienų bėgyje, priklausomai nuo klinikos gydytojų užimtumo (dažnai kitą dieną, kai registruojatės). Vizitas pas gydytoją užtrunka apie 20 – 30 minučių. Duomenys iš ankstesnio sveikatos patikrinimo galioja 2 mėnesius, t.y. jūsų atveju vis dėlto reikės apsilankyti pas gydytoją.

Taip, galite gauti sveikatos pažymą dėl darbo. Turite registruotis privačiam vizitui pas gydytoją ir atlikti sveikatos patikrinimą dėl darbo.
Pasirinkus patogią vizitui kliniką galite registruotis čia >>

Privalomi sveikatos tikrinimai atliekami darbo metu. Darbdavys privalo suteikti darbuotojui pakankamai laiko pasitikrinti sveikatą. Darbuotojų profilaktiniai tikrinimai atliekami pagal įmonėje nustatytą tvarką. 

Dėl licencijos rezidentūrai, Jums reikės gauti 046/a  medicininė forma. Ją gydytoja išduos atlikusi bendrąjį profilaktinį patikrinimą. Taip pat reikalinga atlikti bendrąjį kraujo tyrimą ir plaučių rentgenogramą.
Registruokitės sveikatospazymos.lt puslapyje ir pažymėkite, kad reikalingas patikrinimas dėl rezidentūros.

Asmens medicininėje knygelėje įrašus apie darbovietę, pareigas, kenksmingus darbo rizikos veiksnius pildo darbdavys arba įgaliotas asmuo (personalo vadovas, darbų saugos ir sveikatos specialistas ar kt.). Darbuotojai prieš pradėdami dirbti turi pateikti galiojančias medicinines knygeles, kad yra sveiki ir dirbti gali. Tačiau jei įmonė organizuoja bendrą sveikatos tikrinimą visiems darbuotojams, tą padaryti turėtų kuo greičiau.

Taip, galite ir turite atlikti profilaktinį patikrinimą įsidarbinant/dirbant (periodiškai kas metus ar kas du metus, priklausomai nuo kenksmingų rizikos veiksnių).

Medicininė darbuotojo knygelė ir rizikos faktorių pildymas

Kenksmingi veiksniai surašomi pagal darbuotojo pareigas. Jei nesikeičia nei darbovietė, nei pareigos – kenksmingų faktorių iš naujo (prieš kiekvieną sveikatos tikrinimą) rašyti nereikia.

Taip, kiekvieno darbuotojo medicininėje knygelėje turi būti nurodyti jo darbo vietai nustatyti kenksmingi veiksniai. Pagal juos gydytojas atlieka medicininį patikrinimą.

Rizikos faktorių kodų pildymo pavyzdžius rasite čia.

Kiekvienai profesijai reiktų surašyti kenksmingus rizikos veiksnius iš Įsakymo priedo. Kokius tiksliai punktus surašyti, sprendžia darbdavys, įvertindamas kiekvienos darbo vietos kenksmingus rizikos veiksnius.
Visi profesinės rizikos veiksniai surašyti čia: DĖL PROFILAKTINIŲ SVEIKATOS TIKRINIMŲ SVEIKATOS PRIEŽIŪROS ĮSTAIGOSE

Kirpėjo darbui būdingi rizikos faktoriai yra:
Stereotipiniai darbo judesiai, dalyvaujant rankos, plaštakos, pirštų raumenims;
darbo poza;
dėmesys;
informacinių signalų priėmimas;
klausos analizatorius;
monotonija;
cheminės medžiagos.
Tačiau gali būti ir kitų specifinių kenksmingų faktorių, kuriuos turėtų nurodyti Jūsų darbdavys.
Rizikos faktorių kodų pildymo pavyzdžius rasite čia.

Pagrindiniai rizikos veiksniai būtų tokie (jie yra įrašomi asmens medicininėje knygelėje):
13 pr. 2 lentelė 3.2.  – Vibracija
13 pr. 2 lentelė 4.2.3.  – Darbo poza
13 pr. 2 lentelė 4.3.1.1.  – Padidėjusi regėjimo įtampa, stebimo objekto dydis
13 pr. 2 lentelė 4.3.1.2.  – Padidėjusi klausos įtampa (darbo procesui būtini aiškiai suprantami žodžiai ir signalai)
13 pr. 2 lentelė 5.1.  – Naktinis darbas
Jei darbas susijęs su krovinių pervežimu ir tvarkymu, tuomet gali būti pažymėtas ir toks punktas:
13 pr. 2 lentelė 4.2.1.  – Krovinių tvarkymas rankomis
Rizikos faktorių kodų pildymo pavyzdžius rasite čia.

SVEIKATOS TIKRINIMAS PAS GYDYTOJĄ

Profilaktinis sveikatos patikrinimas dėl darbo apima:
Šeimos gydytojo konsultaciją, regėjimo, klausos ištyrimą, pulso, kraujospūdžio matavimą, širdies tonų, plaučių klausymą, nervų sistemos veiklos, psichikos įvertinimą.
Pagal konkrečius profesinės rizikos veiksnius, kurie darbdavio turi būti surašomi į medicininę knygelę, gali reikėti atlikti šiuos papildomus tyrimus: bendrą kraujo tyrimą, širdies elektrokardiogramą, krūtinės ląstos rentgenogramą ir kt.

Turėtumėte praeiti, jeigu elgsitės adekvačiai ir gydytojai nekils įtarimų dėl Jūsų būsenos. Bet primename, kad žolės rūkymas daro didelę žalą individo psichikos sveikatai.

Kraujyje arba šlapime gali būti marihuanos pėdsakų, tačiau bendrojo tyrimo metu jis nefiksuojamas, nebent gydytojui kiltų įtarimų tarkim dėl neadekvataus elgesio ar pan.

Gydytojo odontologo konsultacija į sveikatos patikrinimą dėl darbo neįeina.
Sveikatą dėl darbo tikrina šeimos ar bendrosios praktikos gydytojas.

KIEK GALIOJA SVEIKATOS PAŽYMA

Maisto pramonės, viešojo maitinimo ir prekybos įmonių darbuotojai privalo tikrintis kas metus. Šių sričių darbuotojai , privalo prieš pradėdami dirbti ir vėliau kasmet pasitikrinti sveikatą, ar neserga tuberkulioze, pasitikrinti, ar neserga kitomis užkrečiamosiomis ligomis.

Jei nėra ypatingų kenksmingų sąlygų Jūsų darbe, t.y. darbo su arseno, gyvsidabrio, mangano, vinilchlorido junginių turinčiomis medžiagomis ar jei nedirbate su atvirais jonizuojančios spinduliuotės šaltiniais, po vandeniu kesonuose ar barokamerose, tuomet medicininis patikrinimas dėl darbo galioja 2 metus.

Jeigu asmens medicininėje knygelėje parašytas gydytojo įrašas “dirbti gali” ir nėra parašyta data iki kada, tokia pažyma galioja iki įmonės vadovo nustatyto termino. Įmonės vadovas pats nustato kas kiek darbuotojams profilaktiškai tikrintis sveikatą.

Važiuojant savanoriauti į stovyklą, kurioje veikla susijusi su vaikų laisvalaikio organizavimu ir užimtumu, reikalinga turėti sveikatos patikrinimo medicininę pažymą. Tačiau tai nėra darbas, tad kokią formą turėtų užpildyti stovyklos organizatorius, kad savanoriai galėtų gauti šią reikalingą pažymą?
Važiuojant į stovyklą dirbti / savanoriauti, turite gauti sveikatos medicininę pažymą, kad esate sveikas/a ir dirbti galite. Šiuo atveju gydytoja Jums gali išduoti medicininį pažymėjimą F 046/a arba Privalomo sveikatos patikrinimo medicininę pažymą F 047/a.

Jei įmonė prieš keletą dienų pradėjo veiklą, kas ir per kiek laiko turi užpildyti knygelę, kad darbuotojas pasitikrintų sveikatą?

Asmens medicininėje knygelėje įrašus apie darbovietę, pareigas, kenksmingus darbo rizikos veiksnius pildo darbdavys arba įgaliotas asmuo (personalo vadovas, darbų saugos ir sveikatos specialistas ar kt.). Darbuotojai prieš pradėdami dirbti turi pateikti galiojančias medicinines knygeles, kad yra sveiki ir dirbti gali. Tačiau jei įmonė organizuoja bendrą sveikatos tikrinimą visiems darbuotojams, tą padaryti turėtų kuo greičiau.

Esu moteris. Man 52 m. turiu išvaržą, astmą, ir širdies vožtuvo neuždarumas pirmo laipsnio,kairės kojos venų varikozė operuota, ar galiu dirbti darbą naktinėje pamainoje su medienos plokščių klijavimu esant dulkėms, darbas stovimas?

Pirmiausia turite atvykti pas šeimos/bendrosios praktikos gydytoją bendram sveikatos ištyrimui. Jei Jūsų turimi nusiskundimai ir ligos nebus kontraindikacija stovimam darbui, tuomet gydytoja galės pasirašyti Jums į sveikatos knygelę. Jei matys, kad reikia papildomo ištyrimo ar specialistų išvados – gali Jus nukreipti gydytojo kardiologo, neurologo ar LOR konsultacijoms bei išvadoms. Tačiau dirbant su dulkėmis dar reikalinga atlikti plaučių rentgeną. Visas išvadas pateikia gydytoja, atlikusi profilaktinį patikrinimą. Turint nemažai sveikatos problemų, patariame kreiptis į savo šeimos gydytoją, kuris turi Jūsų sveikatos istoriją.

 

 

Daugiau klausimų čia >>

 

 
 
 

Turite klausimų? Klauskite čia: