Medicininė vairuotojo pažyma klinikose išduodama elektroniniu formatu. Kaip patikrinti, ar pažyma galiojaJei jau turite išduotą medicininę vairuotojo pažymą, galite pasitikrinti, ar ji galioja ir iki kada galioja. Išduotos sveikatos pažymos duomenis galite matyti prisijungę prie esveikata.lt Kaip ATSISIŲSTI, atsispausdinti arba leisti peržiūrėti pažymą vairavimo mokyklaiAtsiųsti pažymą galima per čia: https://www.esveikata.lt/perziureti-pazyma Tačiau tam reikia žinoti Peržiūros kodą. Jį rasite prisijungę prie esveikata.lt: Prisijungę suraskite skiltį "Pažymos" ir paspauskite ant pažymos nuorodos: Rasite pilną informaciją apie pažymą bei Peržiūros kodą: Šį kodą galite įvesti pažymų peržiūros puslapyje https://www.esveikata.lt/perziureti-pazyma bei atsisiųsti ar atsispausdinti, o taip pat perduoti vairavimo mokyklai, kad galėtų patikrinti Jūsų pažymą. Kaip patikrinti, ar "regitra" turi jūsų pažymąDĖMESIO: "Regitros" portale galite pasitikrinti, ar jūsų vairuotojo medicininė pažyma galioja, tačiau negalite pasitikrinti, ar yra pažymoje įrašytos jums reikalingos kategorijos - įrašytas kategorijas galite matyti pažymoje per esveikata.lt Pvz. jei laikėte B kategorijos egzaminą, ir gavote medicinnę pažymą, kurioje nurodyta tik B kategorija, ši pažyma netiks laikant kitas kategorijas. Todėl užsakanat medicininę pažymą prašykite, kad įrašytų visas kategorijas. Prisijungti galite per savo elektroninę bankininkystę arba el.parašu arba mobiliu parašu: 2. Kaip prisijungsite, spauskite nuorodą "Užsakyti dokumentą" Tuomet spauskite "Užsakyti naują dokumentą ![]() Iš dokumentų sąrašo pasirinkite "Medicininių pažymų sąrašas" Bus parodyta informacija apie jūsų turimą medicininę pažymą. Jei sistemoje yra įvesta informacija apie jūsų medicininę pažymą ir jeigu ji galioja, popierinės pažymos į "Regitrą" neštis nereikia.
DĖMESIO: jeigu stulpelyje prie kategorijų nėra išvardintos tikslios kategorijos, tuomet reiškia, kad pažyma galioja tik B kat.
38 Comments
Vairuotojo pažymėjimas nustoja galioti, jeigu nebegalioja jūsų sveikatos medicininė pažyma16/10/2022 Norint gauti arba pasikeisti vairuotojo pažymėjimą, „Regitroje“ reikia pateikti galiojančią medicininę pažymą. Dabartinė išduota medicininė sveikatos pažyma A, AM, B kategorijai vairuotojo pažymėjimui galioja 10 metų, kai žmogaus amžius yra iki 55 metų. Tikrintis sveikatą dėl pažymos vairuotojai nuo 56 iki 69 metų turi kas penkerius metus, 70–79 metų – kas dvejus metus ir nuo 80 metų – kasmet. Vairuotojai profesionalai C ir D kategorijoms turi tikrintis sveikatą kas dvejus metus, o nuo 80 metų – kasmet. Praėjus numatytam terminui, reikia vėl iš naujo pasitikrinti sveikatą. Kiek galioja varuotojo medicininė pažyma pagal amžiųNuo 2024 m. sausio 1 d. nepasitikrinusių sveikatos nustatytu periodiškumu vairuotojų turimi vairuotojo pažymėjimai taps negaliojančiais. Kai vairuotojas pasitrikrins sveikatą ir gaus naują medicininę pažymą, vairuotojo pažymėjimas automatiškai vėl taps galiojančiu. Kam reikalingi pirmos pagalbos kursai?
Kada būsimiems ar esamiems vairuotojams reikia pateikti pirmos pagalbos kursų pažymą? Registruojantis į vairavimo teorijos bei praktikos egzaminus „Regitroje“. Kiek galioja kursų pažyma? Jei ant pažymos nurodytas galiojimas – iki tos datos. Jei nenurodyta jokia data – pažyma galioja neterminuotai. Naujausiose pirmos pagalbos kursų pažymose galiojimo data nenurodoma. C, CE, D kategorijų motorinių kelių transporto priemonių vairuotojams, traktorių, savaeigių mašinų vairuotojams, geležinkelių, oro ir vandens transporto priemones, ryšių objektus valdantiems darbuotojams, kelių priežiūros darbuotojams Pirmosios pagalbos kursų baigimo pažymėjimas galioja 5 metus nuo išdavimo datos. Ar būsimam vairuotojui tinka pirmos pagalbos kursų pažyma, gauta darbe? Jums tinka tik ta pirmos pagalbos kursų pažyma, kurią gavote siekdami kažkurios kategorijos vairuotojo pažymėjimo. Pavyzdžiui, švietimo darbuotojams dėstomo pirmos pagalbos kurso tematika skiriasi, todėl toks pažymėjimas netinka. Kas organizuoja šiuos kursus? Pirmos pagalbos kursus organizuoja įvairios sveikatos įstaigos. Pirmos pagalbos kursus gali organizuoti ir pačios vairavimo mokyklos: tuomet sveikatos darbuotojai dažniausiai kviečiami į vairavimo mokymo klases. Į pirmos pagalbos kursus galite lengvai užsiregistruoti ir savarankiškai, pavyzdžiui, interneto svetainėje Sveikatospazymos.lt. Tai ypač aktualu tiems, kurie vairavimo teorijos mokosi savarankiškai, o po to patys registruojasi ir laiko egzaminą „Regitroje“. Kas mokoma per pirmos pagalbos kursus? Pirmoji pagalba – tai eismo dalyvių veiksmai, atliekami prieš atvykstant medicininei pagalbai. Jie priklauso nuo sužeistųjų būklės. Todėl pirmos pagalbos kursų metu visų pirma mokoma įvertinti sužeistųjų padėtį ir kokius pagal tai veiksmus reikia atlikti. Jei sužeistieji nekvėpuoja, būtina juos gaivinti, atlikti dirbtiną kvėpavimą. Tai taip pat mokoma pirmos pagalbos kursų metu. Tam paprastai pasitelkiami specialūs mokymo manekenai. Taip pat labai svarbu žinoti, esant kokiems sužeidimams, geriau nieko nedaryti, o tiesiog laukti profesionalų pagalbos. Štai visų temų, mokomų per pirmos pagalbos kursus, skirtus vairuotojams, sąrašas:
Gale kurso duodamas testas, įvertinantis per mokymus įgautas žinias, bei suteikiama pirmos pagalbos kurso pažyma. Kiek trunka kursai? Pirmos pagalbos pažymėjimą galima gauti ir nuotolniu būdu per vieną dieną čia: https://kursai24.lt/ . Tai priklauso nuo sveikatos įstaigos, paprastai – kelias valandas. Dažniausiai pirmos pagalbos kursai organizuojami konkrečiomis savaitės dienomis. Tačiau sumokėjus papildomai, kai kurios įstaigos suteikia galimybė išklausyti pirmos pagalbos kursą ir gauti pažymėjimą per vieną dieną. Kiek kainuoja pirmos pagalbos kursai vairuotojams? 20 eurų, jeigu visoms kategorijoms - iki 25 Eur. Kuo naudingos kursuose gautos žinios? Jei siekiate gauti vairuotojo pažymėjimą, pirmos pagalbos kursų metu sužinosite, kaip suteikti pirmąją pagalbą kelyje, pavyzdžiui, patekus į eismo įvykį. Taip galėsite padėti ne tik kartu važiuojantiems keleiviams, bet ir kitiems eismo įvykyje nukentėjusiems eismo dalyviams. Nors šios žinios skirtos vairuotojams, jos gali praversti ir kitose situacijose. Pavyzdžiui, prižiūrint sergančius artimuosius, nutikus nelaimingam atsitikimui darbe arba tiesiog kažkam staigiai sunegalavus. Gydantis nuo alkoholizmo ir kitų priklausomybės ligų pacientai dažnai įrašomi į „įskaitą“. O tada renkantis pažymas gali kilti sunkumų - galite negauti medicininės pažymos arba gauti su atitinkamu įrašu.
Gaunantis iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto apmokamą gydymą žmogus turi privalo pateikti tapatybės kortelę. Nors jūsų tapatybė gali būti įslaptinta ir galite gauti specialų kodą, tačiau, pavyzdžiui, norėdami laikytis vairavimo teises šie faktai fiksuojami. Jeigu norite anonimiško už gydymo, turite už jį sumokėti patiems, neprašant paslaugos iš valstybės. Teisę į sveikatos priežiūros paslaugas, neatskleidžiant asmens tapatybės, turi ne jaunesni kaip 16 metų pacientai. Daugiau informacijos >> Visiems vairuotojams būtina atitikti keliamus sveikatos reikalavimus ir laikant egzaminą „Regitroje“ pateikti vairuotojų sveikatos patikrinimo medicininę pažymą.
Medicininė sveikatos pažyma išduodama ne tik būsimiesiems vairuotojams, bet ir tiems, kurie keičia vairuotojų pažymėjimus, pratęsia jų galiojimo terminą, buvo praradę teises ar pasibaigus vairuotojo medicininės pažymos galiojimui. Tokia medicininė pažyma teisėms galioja 10 metų (I grupės – A, AM, B kategorijoms), profesionalų – 2 metus (II grupės – C, D kategorijoms). Kur išduodama? Vairuotojo medicininę sveikatos pažymą galima gauti gydymo įstaigoje, kurioje esate prisiregistravę, arba privačioje klinikoje. „Tereikia užsiregistruoti vizito pas šeimos gydytoją, kuris atlikęs profilaktinį sveikatos patikrinimą, reikiamus tyrimus ir įvertinęs bendrą sveikatos būklę išduos vairuotojo medicininę pažymą“, – pasakoja šeimos klinikos „ALFA CLINIC“ medicinos vadybininkė Eglė Syrkaševaitė. Taupantiems laiką Tiems, kuriems ilgai klaidžioti gydymosi įstaigų koridoriais – kančia, ir mieliau visus reikiamus dokumentus pildo neišeidami iš namų, vairuotojo sveikatos pažymą galima užsisakyti interneto puslapyje www.sveikatospazymos.lt. „Užteks įrašyti savo kontaktinius duomenis, užpildyti vairuotojo garbės deklaraciją, mieguistumo klausimyną (šiuos klausimynus privalomai pildo visi norintys gauti vairuotojo medicininę pažymą) ir su jumis susisieks klinikos registratūros darbuotojai, kurie jums patogiu metu paskirs vizito laiką pas gydytoją“, – pasakoja medicinos vadybininkė. Toks pažymos užsakymo būdas labiausiai patiks laiką taupantiems žmonėms, nes internetu užpildžius vairuotojo deklaraciją, jos nebereikės pildyti klinikoje. Taip pat kai kurios privačios gydymo įstaigos reikiamas Psichikos sveikatos centro ir narkologo įskaitos pažymas gauna pačios, todėl klientui nebereikia niekur papildomai važiuoti, pakaks atvykti į pasirinktąją kliniką. Kaip vyksta apžiūra? Norint gauti vairuotojo medicininę pažymą tereikia asmens dokumento ar vairuotojo teisių, kurias norite pakeisti. „Apžiūros metu atliekamas profilaktinis sveikatos patikrinimas – tikrinama rega, klausa, kraujospūdis, širdies tonai, klausomi plaučiai, atliekamas bendras kraujo tyrimas, neretai elektrokardiograma. Prireikus, gydytoja gali paprašyti atlikti gliukozės bei šlapimo tyrimą. Viso vizito laikas – apie 20–30 minučių“, – sako Karoliniškių šeimos klinikos vadovas Robertas Ivanauskas. Tokios apžiūros ir medicininės pažymos išdavimo kaina svyruoja nuo 29 iki 59 litų, priklausomai nuo miesto ir klinikos. Ką dar reikėtų žinoti? Atsižvelgiant į amžių, vairuotojų medicininė pažyma galioja skirtingai. I grupės (A, AM ir B kategorijų) vairuotojams iki 55 metų sveikatą būtina tikrintis kartą per 10 metų, nuo 56 iki 69-erių – kartą per 5 metus. Sulaukusiems 70–79 metų – kartą per dvejus metus, o nuo 80 metų – kartą per metus. Vairuotojo medicininės pažymos gavimo tvarka šiuo metu yra gana paprasta. Net jei žmogus serga kritinėmis ligomis, jis vairuotojo garbės deklaracijoje gali įrašyti, kad yra visiškai sveikas.
Užtenka nueiti į polikliniką ar medicinos centrą, susimokėjus kelioliką eurų pasitikrinti regėjimą, klausą, kraujospūdį ir per pusvalandį gauti medicininę pažymą. Tačiau jei įvyks autoįvykis ir bus sužaloti žmonės, gali būti atiekamas tyrimas dėl melagingos informacijos pateikimo siekiant įgyti pažymą. Jei žmogų ištinka insultas arba jis suserga epilepsija yra didelė rizika papulti į eismo įvykį. Kartais vairuotojas ir pats nesuvokia, kad buvo trumpam praradęs sąmonę, pvz., dėl ūmaus smegenų kraujotakos sutrikimo, pervargimo ir pan. Medikams yra numatyta prievolė apie ligas ar sveikatos sutrikimus, nesuderinamas su vairavimu, informuoti policiją. Tai nurodoma sveikatos apsaugos ministro įsakymu Nr. V-973 patvirtintame Vairuotojų sveikatos tikrinimo reikalavimų ir tvarkos apraše: „Apie asmenis, kurie dėl sveikatos būklės vairuoti negali, per 5 darbo dienas reikia raštu informuoti policijos komisariatą pagal tikrinamojo gyvenamąją vietą, nurodant tikrinamojo asmens kodą, vardą, pavardę, adresą.“ Sveikatos apsaugos ministerija laikosi nuostatos, kad žmogus, žinodamas, jog serga su vairavimu nesuderinama liga, nesės prie vairo rizikuodamas savo, artimųjų ar kitų eismo dalyvių sveikata ir gyvybe. Saugaus eismo automobilių keliais įstatymas numato, kad teisė vairuoti transporto priemones atimama: 1) įstatymuose nustatytais atvejais; 2) sutrikus elgesiui, asmenybei ir (ar) susirgus ligomis, įtrauktomis į patvirtintą sąrašą, kai dėl asmens sveikatos ar elgesio būklės asmuo negali tinkamai vairuoti transporto priemonių, teisė vairuoti transporto priemones atimama nustatyta tvarka; 3) paaiškėjus, kad teisė vairuoti transporto priemones buvo suteikta pateikus neteisingus asmens, sveikatos būklės duomenis ar kitą neteisingą informaciją, lėmusią teisės vairuoti transporto priemones suteikimą. Nustojus galioti sveikatos medicinos pažymai, automatiškai pasibaigia ir vairuotojo pažymėjimo galiojimas. Lietuvoje yra įteisinta vairuotojo garbės deklaracija, kurią žmonės užpildo ir pasirašo prieš sveikatos patikrinimą sveikatos priežiūros įstaigoje. Šios deklaracijos esmė – vairuotojas savo sveikatos būklę įvertina pats, o sveikatai pablogėjus kreiptis į gydytoją reikia pačiam. Vairuotojai nuo 2016 m. sausio 8 d. apsilankant pas šeimos gydytoją dėl vairuotojo medicininės pažymos, papildomai privalo atsakyti į kelis klausimus apie mieguistumą.
Vairuotojas vizito pas gydytoją metu pasirašo klausimyną dėl obstrukcinės miego apnėjos ir „Epworth“ mieguistumo skalę. Gydytojas peržiūri atsakymus ir, jeigu būtina, siunčia atlikti papildomas konsultacijas. Jei gu nustatoma, kad vairuotojas turi miego apnėją, jam reikės dažniau nei kas 10 metų gauti naują pažymą, arba gali būti uždrausta vairuoti. Mieguistumo klausimyne pateiktų klausimų pavyzdžiai: „Ar buvote patekęs į rimtą autoįvykį (buvote sužeistas ar buvo sudaužyta transporto priemonė) dėl mieguistumo per pastaruosius 3 metus?“, „Ar vairuodamas buvote užsnūdęs?“, „Ar Jūs knarkiate beveik kiekvieną naktį?“, "Ar kas nors Jums yra sakęs, kad nustojate kvėpuoti miego metu?" ir pan. Vairuotojams taip pat reikia nurodyti, kokia tikimybė užsnūsti žiūrint televizorių, skaitant knygą, ramiai sėdint viešoje vietoje ar sėdint ir su kuo nors kalbantis. Nuorodą į įsakymą >> Keičiant darbovietę arba net ilgus metus dirbant toje pačioje įmonėje svarbu nepamiršti profilaktiškai pasitikrinti sveikatą ir atnaujinti medicininės sveikatos pažymos galiojimo laiką.
Darbuotojai privalo tikrintis periodiškai „Kiekvienas privalo pasitikrinti sveikatą prieš įsidarbindamas, o dirbdamas – tikrintis periodiškai, pagal įmonėje patvirtintą darbuotojų sveikatos patikrinimų grafiką. Privalomas sveikatos tikrinimas būtinas siekiant įvertinti, ar dirbantis asmuo gali dirbti pasirinktą darbą konkrečiomis sąlygomis, taip pat ir apsaugojant darbuotojų sveikatą nuo galimo profesinės rizikos veiksnių poveikio, – sako šeimos klinikos „ALFA CLINIC“ medicinos vadybininkė Eglė Syrkaševaitė. Įsivaizduojama, kad nuolatiniai profilaktiniai sveikatos patikrinimai turėtų rūpėti tik su kenksmingomis medžiagomis ar pavojinga aparatūra dirbantiems žmonėms. Vis dėlto medikai prieštarauja. „Visada galima paklausti – o kas yra pavojingos ar kenksmingos sąlygos? Juk galima būtų ne sveikatą tikrinti, o pašalinti tas „netinkamas“ sąlygas. Bet iš tiesų visada primenama, kad sveikas gyvenimo būdas, tai ne tik kenksmingų medžiagų vengimas, bet ir aktyvus judėjimas, sportas, tinkama mityba, – pasakoja Karoliniškių šeimos klinikos gydytojas Tomas Gudas. – Klaidingai galvojama, kad sėdimas darbas neturi kenksmingų padarinių. Dažniausiai tai darbas prie kompiuterio – nuolatinė akių įtampa, „sustingusi“ kūno padėtis, labai riboti judesiai. Be to, kiekviena elektroninė darbo priemonė – net kompiuterio pelė – veikdama sukuria labai silpnus elektromagnetinius laukus, kurie gali paveikti kai kuriuos gyvybinius procesus. Akivaizdu, kad toks „nekaltas“ sėdimas darbas iš tiesų turi labai reikšmingą įtaką šiuolaikinio žmogaus sveikatai.“ Sveikatos patikrinimas gali būti atliekamas pas savo šeimos gydytoją arba privačioje klinikoje E. Syrkaševaitė pasakoja, kad profilaktinis sveikatos patikrinimas gali būti atliekamas gydymo įstaigoje, kurioje darbuotojas yra prisiregistravęs pas savo šeimos gydytoją, arba privačioje klinikoje, pas bendrosios praktikos ar šeimos gydytoją. Svarbu turėti asmens dokumentą ir darbdavio užpildytą asmens medicininę knygelę (F 048/a forma) arba privalomojo sveikatos patikrinimo medicininės pažymos formą (F 047/a forma). Na, o tiems, kurie nori sutaupyti laiko, patiks galimybė profilaktiškai pasitikrinti sveikatą registruojantis internetu www.sveikatospazymos.lt. Čia galėsite pasirinkti patogią atvykimo vietą, t. y. miestą ir kliniką, bei atvykimo laiką. Patikrinimas užtruks vos 20–30 minučių ir per artimiausius metus ar dvejus (priklausomai nuo darbo sąlygų) galėsite nesukti galvos dėl įrašo medicininėje knygelėje. Atliekamas bendras profilaktinis darbuotojų sveikatos patikrinimas Bendras profilaktinis darbuotojų sveikatos patikrinimas apima: šeimos gydytojo konsultaciją, regėjimo, klausos ištyrimą, kraujospūdžio matavimą, širdies tonų, plaučių klausymą, bendrą kraujo ištyrimą, psichikos, nervų sistemos veiklos įvertinimą. „Atsižvelgiant į konkrečius profesinės rizikos kenksmingus veiksnius, gali prireikti atlikti papildomus tyrimus: širdies elektrokardiogramą, krūtinės ląstos rentgenogramą ar kt.“, – patirtimi dalijasi „ALFA CLINIC“ medicinos vadybininkė. Sveikatos patikrinimui žmogus turi teisę gauti visą dieną, už kurią yra sumokamas vidutinis atlyginimas Ko gero, dažnas mūsų į gydytojus kreipiamės tik tada, kai ką nors suskausta ar jaučiame ryškų sveikatos pablogėjimą, net jei ir žinome, kaip svarbu profilaktiškai tikrintis. Vieni teisinasi esą labai užimti, kiti – nemėgstantys slegiančių medicinos įstaigų sienų, dar kiti naiviai tikisi, kad sveikata pagerės savaime. „Užimtumas – ne pasiteisinimas. Pagal Lietuvos teisės aktus, žmogus profilaktiniam sveikatos patikrinimui turi teisę gauti visą dieną, už kurią mokamas vidutinis atlyginimas, – sako Karoliniškių šeimos klinikos gydytojas. – Galima kaltinti ir sveikatos draudimo sistemą, kuri neskatina tikrintis profilaktiškai, bet kiekvienas turi nepamiršti, kad be profesinės sveikatos yra dar asmeninė sveikata, apie kurios patikrinimą ir priežiūrą visada patarimu padės jūsų šeimos gydytojas.“ Gydytojui pritaria ir E. Syrkaševaitė: „Žmonės turėtų suprasti, kad rūpintis sveikata pirmiausia yra jų pačių reikalas, o užbėgti ligai už akių ir tikrintis profilaktiškai – būtina.“ |